Ахматова, ліфт для книжок, невідомі будинки та золотий скарб: не банальна прогулянка «Вінницькими садками»

Ахматова, ліфт для книжок, невідомі будинки та золотий скарб: не банальна прогулянка «Вінницькими садками»


"Сюди зазвичай не водять туристів", — відразу почала говорити гідеса Катерина Ружило. До початку середини ХІХ — початку ХХ століття вулиці: Артинова, Гоголя, Хлібна, Князів Коріатовичів, Литвиненко та Толстова до Родіона Скалецького — були передмістям Вінниці. В ті часи тут селились окремі селяни зі своїми городами та садками (щось на прикладі сучасних дач — ред.). Відчув себе вінничаном доби Російської імперії кореспондент Vlasno.info.


vinnitskii sadku 5 1

До 1766 кордони Вінниці проходили по сучасній вулиці Оводова, тодішнього "Завалля". Цей район доходив до сучасної вулиці Артинова та Калічинського яру.

Нижче вулиці Соборної до Південного Бугу та на Схід від Артинова, судячи з карти 1811 року, розташовувались поодинокі будинки названі "Вінницькими садками". Там жили незаможні громадяни, які не могли дозволити собі будинок у тогочасному центрі міста.

На картах 1856 та 1906 років Садки вже зображають, як окремий пригород. Тоді межі Вінниці розтягнулись до сучасної вулиці Театральної.

vinnitskii sadku 4 1

Тоді на цій території вирішили побудувати перший навчальний заклад середньої освіти у місті — Реальне училище, а згодом Жіночу гімназію (школа №2-ред.).

vinnitskii sadku 3 1

Першим, хто почав активно забудовувати Садки, був тодішній місцевий олігарх — Ян Лазовський. Його сім’я в середині ХІХ століття придбала шість гектарів вінницької землі. Їх родинний маєток знаходиться по вулиці Артинова трохи нижче Соборної.

vinnitskii sadku 2 1

Це був один з будинків сім’ї, який залишився до нашого часу. Головний маєток був зруйнований та знаходився за сучасною Торгівельно-промисловою палатою. На місці готелю "Поділля" був парк із широкою алеєю, ландшафтним дизайном та великою кількістю троянд. За свідченнями Лазовського, там зупинявся Микола Перший.

vinnitskii sadku 20 1

На початку ХХ століття, після смерті батька Яна Лазовського, в родини почались скрутні часи і частину статків продали. Залишився лише один будинок, який стоїть і сьогодні. Під час жовтневої революції будинок 1913 року його реквізували. Сьогодні це не житловий будинок.

vinnitskii sadku 21 1

Спускаючись донизу по вулиці Артинова, перетинаємо течію закованої в труби річки Каліка та, йдемо до Калічанського Яру. Цією дорогою нас супроводжують два будинки архітектора Артинова. В Калічанському Яру (проміжок між будинками Артинова, 38 та Артинова, 40 — ред.) — зараз пустир. На даний час тривають громадські слухання, щоб перетворити це місце на сквер художника Натана Альтмана, автора найвідомішого портрета Анни Ахматової.

vinnitskii sadku 19 1vinnitskii sadku 17 1

На сучасному перехресті Льва Толстого та Гоголя знаходиться колишня військова та поліцейська канцелярії, створені на замовлення графа Дмитра Гейдена в 1912 році. Хоч будинок і побудований, ще залишилась — силікатна цегла. Вона часто бруднилась — тому її часто перефарбовували.

vinnitskii sadku 15 1

Поряд з будинком Гейдена побудував собі дім гласний міської управи (депутат — авт.) Петро Голенков. На балконі можна побачити його ініціали "П" та "Г". Зараз тут знаходиться військове управління. Петра Голенкова обирали 15 років. Тоді обирати гласних могли не всі. Через великий майновий ценз гласних у Вінниці мали право обирати лише 500 людей.

vinnitskii sadku 13 1vinnitskii sadku 12 1

Рухаючись далі по Артинова, натрапляємо на будинок сім’ї Грохольських, який з 1982 року є медичною бібліотекою. Коли поряд будували житловий будинок у 85 року, знайшли величезний скарб — 31 кілограм золота та срібла. Після революції в цьому будинку разом з членами сім’ї Грохольських жили радянські офіцери та військові, а згодом тут зробили дитячий притулок. Будинок не раз перебудовували. Крім оригінального фасаду з тих часів залишилась лише велика лутка та дерев’яні гвинтові сходи.

vinnitskii sadku 10 1vinnitskii sadku 11 1

У бібліотеці зібрано тисячі медичних книг, є сучасні пересувні стелажі та навіть ліфт для книжок. Його зробили спеціально для однієї старенької працівниці, якій вже було тяжко підніми книжки на гору.

vinnitskii sadku 9 1


Джерело статті: “http://vlasno.info/spetsproekti/2/tourism/item/33159-akhmatova-lift-dlia-knyzhok-nevidomi”

Back to Top